Mutfakta Erkek Var!

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : 2011
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 23,00 x 27,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 275
Barkod : 9789752309005

Varlık Aylık Edebiyat ve Kültür Dergisi Sayı: 1289 – Şubat 2015

Dosya: Hilmi Yavuz: Şiirin “Yara” Hali – Hilmi Yavuz ile söyleşi / Müesser Yeniay

Metin Cengiz, Celâl Soycan, Ercan Yılmaz Edebiyat Gündemi: “Kafamda Bir Tuhaflık” – Orhan Pamuk ile söyleşi / Yusuf Çopur Metin Cengiz, Çiğdem Ülker

Medya Notları: İdeolojik Aygıt Olarak Dil: Osmanlıca-Türkçe Tartışmaları – Nilgün Tutal, Korkmaz Alemdar, Aydın Çam

Yazılar: Hangi Baudelaire (Mehmet Rifat) – Refik Halid Karay’ın Kitaplarına Girmeyen Üç Öyküsü Üzerine (Zeynep Zengin) – Gökyüzündeki Tıley: Yücel Balku (Mehmet Fırat Pürselim) – “Kendi Gecesinde” Kaybolmak ya da Yeniden Doğmak (Tamer Kütükçü) – Mekândan Bireye, Bireyden Mekâna (Nalan Yılmaz) – Türkiye İyilik Partisi’nden Bir Yazar: Orhan Kemal (Haydar Ergülen) – Ahmet Cemal ile Söyleşi (Tuğçe Isıyel) – Şeref Bilsel’in Şiiri ya da Karmaşası Bol Bir Şairin Neşesi Kırık Divanı (Hüseyin Köse) – Serap Aslı Araklı’dan “Hürmeten” (Hüseyin Avni Cinozoğlu) – Bekir Sıtkı Erdoğan ile Söyleşi (Melike Eğilmezler) – Multilingual Yayınları’ndan Yeni Yıl Armağanı (Tozan Alkan) – Yeni Şiirler Arasında (küçük İskender) – Yeni Öyküler Arasında (Nalan Barbarosoğlu)

Şiir: Hüseyin Peker, Veysel Çolak, Gültekin Emre, Mustafa Köz, Bâki Ayhan T., Mehmet Can Doğan, Soner Demirbaş, Gökhan Arslan, Ali Taş, Hasan Ildız, Mümin Sarıburun, Yusuf Duran

Öykü: Gökçe Bezirgân Parlakyıldız, Batuhan Aşıktoprak, Necla Altıncaba Baştaş

Varlık Kitaplığı: Tuğrul Keskin ile Söyleşi Erkut Tokman – Aydın Büke ile Söyleşi (Feyzi Erçin) – Orbitor / Mircea Cartarescu (Tevfik Kalkan) – Yarabıçak / Ömer Faruk (Ömer İzgeç) – Çocuklarla Felsefe Sohbetleri / Roger-Pol Droit (Yaşar Öztürk) – Haneke Huzursuz Seyirler Diler / Haz.: Nilgün Tutal Cheviron (Nur Yerlitaş) – Şimdi Haberler (Gülce Başer)

Varlık bu ay da Bakış Açısı, Günler Geçer, Çevirdim Dilim Yandı, Yeni İmzalar köşeleri, Semih Poroy’un çizimleri ve son çıkan kitapların tanıtıldığı Varlık Kitaplığı bölümüyle okurlarıyla buluşuyor.

İslam ve Felsefe

İslam ve Felsefe İslam uygarlığının tarihsel referanslarından yola çıkarak İslam’ın felsefesini yapmaya imkan tanıyacak yeni bir yaklaşım önermektedir. Sistematik olduğu kadar, eleştirel bir inceleme niteliği de taşıyan bu kitap, İslam felsefesinin çağdaş misyonunun ne olabileceğine ilişkin bir dizi öneriyi de içerme çabasındadır.

Kitap, tarihsel olarak Antik Grek ve daha önceki dönemlerin felsefe geleneğini izleyerek bir başlangıç yapıyor. Bu dönemler, İslam felsefesi ve onun tarihini anlamak açısından ihmali mümkün olmayacak bir zemin oluşturuyor. İşte İslam felsefesi, serüvenine buradan başlıyor. Genel anlamıyla İslam düşüncesi mademki bir serüvendir, şu ya da bu şekilde hayatiyetini sürdürecektir.

Bu çalışma, bir yerde noktalanması mümkün olmayan İslam düşünce dinamizmine problematik açıdan yaklaşmayı; sorun çözmekten öte, hangi sorunların var olduğuna işaret etmeyi amaçlıyor. İslam felsefesi bununla birlikte, İslam’ın temel “olmazsa olmazları” üzerinde her türlü düşünsel, deneysel ve sezgisel insani aktları devreye sokmak gibi hayati bir rol üstlenmek zorundadır. İşte, İslam ve Felsefe bu zorunluluğu kendi çapında hissetmeye çalışan bir kitap…

The Lantern Level 2

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Eylül 2013
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 15,00 x 21,00 cm
Basım Dili : İngilizce
Kağıt Tipi : Kuşe
Sayfa Sayısı : 16
Barkod : 9786054441396

İsrail Mitler ve Terör

Ortadoğu’da ABD’nin stratejik müttefiki İsrail’in, kurucu efsaneleri hakkında ne biliyoruz? İsrail’in tanrısı yerine, İsrail Devletini koymaktan ibaret olan siyasi Siyonizmin yol açtığı sapmalar nelerdir? Roger Garaudy, yıllar evvel hiçbir yayınevi kabul etmediği için, ağır hapis ve para cezasını göze alarak, kendi imkânlanyla yayımladığı İsrail, Mitler ve Terör’de bu konuları araştırıp incelemişti. Garaudy, kitabında ucu bize de dokunan bir yalanın perde arkasını anlatıyor. Ayrıca eserde, efsane veya mitlerin dünya siyasetini nasıl yönlendirdiği sergileniyor. Hiç şüphesiz bu kitabı okuyanlar, çok şaşırtıcı hakikatlerle karşılaşacaklar ve bazı konularda kendilerinin şimdiye kadar nasıl kandırıldıklarını göreceklerdir.

İsrail, Mitler ve Terör, tarihiyle, teolojik efsaneleriyle, lobi faaliyetleriyle, efsanelerin siyasi kullanımı etrafındaki tartışmalarıyla İsrail’i anlatıyor. İsrail’in nasıl kurulduğu, İsrail’in bağımsız bir devlet olması için çalışanlara yön veren efsanelerin yol açtığı yıkımları mercek altına alıyor. İsraillilerin kendileri ve Filistinliler hakkında ne düşündükleri, Amerika’da var olan İsrail lobi faaliyetlerinin temsilcileri , İsrail için Amerika’yı etkiledikleri düşünülen çevrelerin önde gelen simaları ve bunların muarızları, tarihçiler, siyasetçiler, akademisyenler, eylemciler, holokost kurtulanları ve daha onlarca tartışmalı konu Garaudy’nin titiz bakış açısıyla irdeleniyor.

Bu kitap, İsrail politikasının kurucu efsanelerini anlamak isteyenler için bir başvuru kaynağı. İsrail, Mitler ve Terör, etnik temizliğe yol açan efsaneleri çökerten eleştirel çalışmaların parlak, incelikli örneklerinden biri.

Roman Kahramanları Sayı: 11

Her sayı bizi olgunlaştırıyor…Dosyalar, serbest incelemeler ve tartışmalarla sürdürdüğümüz dergiciliğimiz seçkin bir okur kitlesi tarafından daha şimdiden sahiplenildi. Özellikle akademik dünyanın dergimize ilgisi, dosya konularımızın derslerde tartışılıyor olması bizi ayrıca mutlu ediyor.Bu sayımızda iki dosya konumuz öne çıkıyor; Şair Roman Kahramanları ve Çocuk Roman Kahramanları. Farklı konu başlıklarıyla benzeri dosyalar yaparak, edebiyatın hayatın her alanıyla ilgili yazıya dökülen mirasını okurlarımızla paylaşmayı sürdüreceğiz.Bu sayıda Nikos Kazancakis, Aziz Nesin, Dino Buzzati ve Sema Kaygusuz’un romanlarından yola çıkarak hazırladığımız ve artık gelenek halini alan dosyalarımız değerli yazarlarımız aracılığıyla tartışmaya açıldı. Serbest İncelemeler başlığı altında da müthiş yazılar var. Bir de ilk defa olarak Çağlayan Çevik imzalı Yüzüklerin Efendisi’nden Yıldız Savaşları’na Kahraman İntihalleri (Var mı?) adlı araştırmayla roman ve kahramanlarının sinemaya aktarımı ve “intihal” konusuna yer veriyoruz. Söz konusu yazıdan yola çıkarak benzeri araştırmaların yapılmasını bekliyoruz. Çünkü esinlenme ile intihal meselesinin edebiyatta, sinemada, hatta destanlarda nasıl yer aldığını, algılandığını anlamak istiyoruz.Okurlarımızın, her sayıda olgunlaştığımıza dair mesajları bizi daha da cesaretlendiriyor. Önümüzdeki sayının konuları üzerinde çalışırken bu mesajların itici gücüyle hareket ediyoruz.Teşekkürlerimizle…-Ömer Asan-

Türk Dikkati

Türk tarihinde dikkat esastır. Bu dikkat, asıl hareket noktası ile son şeklini tarih ve coğrafyadan alır. Yeni olan her şey eskiye benzediği ölçüde bir kıymet ifade eder. Bir “mahkeme-i kübra” olarak görülen tarih, düne kapanarak bugüne açılanlar sayesinde bir kuvvet hâline gelir.

Yusuf Has Hacib, Kınalı-zade’nin; Gelibolulu Ali İbnülemin’in şahsında yenilendiği gibi, Nizamü’l-mülk, Sokullu Mehmed Paşa’da; Yavuz Sultan Selim de 4. Murad’da mükerrer hale gelir, biri öbüründe devam eder.

Fikir hayatımıza, yattıkları mezarlardan tesir eden Matüridî’nin kelam, Gazzali’nin felsefe, Mevlana’nın tasavvuf, Cevdet Paşa’nın da tarih sahasında çalışan bir akademisyenden her zaman için daha yeni ve güzel olmasının sırrı budur. Onlar Türk düşüncesinin erkan-ı erbaasıdır.