An Inspector Calls and Other Plays

An Inspector Calls, first produced in 1946 when society was undergoing sweeping transformations, has recently enjoyed an enormously successful revival. While holding its audience with the gripping tension of a detective thriller, it is also a philosophical play about social conscience and the crumbling of middle-class values. Time and the Conways and I Have Been Here Before belong to Priestley’s ‘time’ plays, in which he explores the idea of precognition and pits fate against free will. The Linden Tree also challenges preconceived ideas of history when Professor Linden comes into conflict with his family about how life should be lived after the war.

Yardımsever Cara

The New York Times Çok Satan Kitaplar Listesi’nde uzun süre yer alan harika bir kitap.

Olimpiyat ve Dünya Buz Pateni Şampiyonu Kristi Yamaguchi yeni kitabında küçüklere sesleniyor:
“İyilik yaparsak iyilik buluruz. Sen de bir başkasına iyilik yap!”

Türk Medya Sektöründe Finansal Performans ve Toplam Faktör Verimliliği Analizi

İçindekiler: Bölüm 1 Medya Sektörü ve Medya Sektöründe Finans Fonksiyonu 1. Medya Kavramı ve Medya Sektörü 2. Medya Sektöründe Finans Fonksiyonu ve Türk Medya Sektörü 3. Türk Medya Sektörü ve Sektörün Finansal Sorunları Bölüm 2 Medya Sektöründe Performans ve Performans Ölçme Yöntemleri 1. Performans Kavramı ve Tanımı 2. Performans Göstergeleri 3. Performans Yönetim Süreci ve Denetimi 4. Performans Ölçme Yöntemleri 5. Medya Sektöründe Performans Bölüm 3 Veri Zarflama Analizi ve Malmqist Toplam Faktör Verimliliği Endeksi: Türk Medya Sektöründe Bir Uygulama 1. Veri Zarflama Analizi 2. Malmquist Toplam Faktör Verimlilği Endeksi 3. Türk Medya Sektöründe Bir Uygulama

Express Dergisi Sayı : 147 Aralık 2016

Express Aralık sayısında da derinlikli söyleşi ve yazılarla ülke ve dünya gündemini tartışıyor. Funda Susamoğlu’yla Parsel sergisi, Yeşim Ustaoğlu’yla Tereddüt filmi, Doğu Eroğlu’yla Türkiye-IŞİD ilişkisi, Korkut Boratav’la 2016’nın ekonomi karnesi, Orhan Gazi Ertekin’le 2016’nın hukuk ve yargı karnesi, David Harvey’le kentsel rantın üretimi üzerine yapılan söyleşilerin yanı sıra Ragıp Duran, Aslı Odman ve Demet Ş. Dinler’in yazıları dergide yer alan konular arasında.

Küresel Kriz ve Türkiye

2010 yılına girildiği bu günlerde küresel krizin yerini hafif de olsa canlanmaya bıraktığı görülmektedir. Henüz hiçbir şey net olmasa da , krizden çıkıldığına dair önemli göstergeler mevcuttur. Başka bir ifade ile bir kriz daha geride kalmıştır, ancak hala krizin nedenleri, oluşumu, gelişimi ve özellikle Türkiye üzerindeki etkileri net olarak kavranamamıştır. Konu ile ilgili pek çok makale, rapor ve kitap yayınlanmış, bazıları profesyonellere yönelik, bazıları ise ideolojik ön yargılarla yazıldığından, birçok okuyucu kavramlar içinde boğulmuştur.

İşte bu kitap yaşanan kavram kargaşasını önlemeye yönelik olarak hazırlanmıştır. Hedef okuyucu kitlesi, konuya ilgi duyup yeterli teorik bilgiye sahip olmayanlar ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin lisans öğrencileridir. Çalışmanın amacı konuya merak duyanlara genel olarak kriz ve nedenlerini, yaşanılan küresel krizi ve Türkiye ekonomisine etkilerini anlamalarına yardımcı olmaktır.

Modern Briç Sistemi

“Hulusi Orhangazili ve Tevfik Uslu’yu titiz ve detaylı çalışmalarından ötürü kutluyorum. Modern Briç Sistemi; briç camiamızın önemli bir eksiğini giderir niteliktedir. Özellikle tüm dünyadaki yayınlar göz önüne alındığında dahi üzerinde pek az kaliteli çalışma yapılmış bulunan yarışmalı sekanslara kitapta verilen önem dikkate değerdir. Öncelikle orta ve ileri seviyede olmak üzere bricini geliştirmek isteyen her oyuncuya tavsiye ederim.” -Ata Aydın, Briç Federasyonu Başkanı- “Briçle ilgili tüm konuşma bilgilerinin ahenk içinde bir araya getirildiği bu kitabın Türk briç camiasına çok faydalı olacağına eminim. Uslu ve Orhangazili’yi çaba ve katkılarından dolayı kutlarım.” -Osman Alaeddinoğlu, Milli Oyuncu- “Son yıllarda Türk bricinde önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Bununla birlikte belli seviyedeki briç oyuncularının kullanabileceği derli toplu, kolay anlaşılır ve sık karşılaşılan sorunlara çözüm getiren güncel bir sisteme ihtiyaç duyulduğu da bir gerçektir. Uzun yıllardır brice emek vermiş değerli dostlarım Dr. Tevfik Uslu ve Dr. Hulusi Orhangazili’nin eserinin bu ihtiyacı gidereceğine inanıyorum.” -Turan Yavuz,Türkiye Şampiyonu- “Briçte önemi daha da artan konuşma bölümünü çok iyi incelemiş ve yeni bakış açıları getirmiş Modern Briç Sistemi, ortaklığını geliştirmek isteyen her briççi için başvurulacak önemli bir referans kaynağı.” -Dilek Yavaş, Milli oyuncu-

Barışın İdeolojisi

Devletler arası siyaset, anlaması ve kavranması en karmaşık konulardan biridir. Makro sonuçları ve güncel siyasete etkileri dolayısıyla da sürekli merakları tahrik eden bir alandır. Güncel siyaseti takip eden biri için; çoğunlukla iç politikadaki birçok hamleyi anlamak, ilgili uluslararası gündemi kavramaktan geçmektedir.

Sıradan bir okur için ise uluslararası ilişkiler pek popüler denebilecek bir konu değildir. Ancak bunun tersine akademik düzeyde güncel ve verimli tartışmaların yapıldığı oldukça aktif bir alandır. B. Bilgehan Özpek’in hazırladığı bu kitapta uluslararası ilişkiler, giriş seviyesinde doyurucu ve ileri seviye okumalar için rehber olabilecek düzeyde bir içerik sunuyor.

Elinizdeki kitapta, uluslararası ilişkiler teorisine dair temel makaleler ve bunların anlaşılmasını kolaylaştıracak girizgah denebilecek metinlerle, teorinin her alanına dair derinlikli içerikler kapsamlı bir çerçevede derlenmiştir.

Gerek akademik düzeyde eğitim alanlar için başucu kitabı olarak, gerekse lisans seviyesinde öğrencilerin giriş seviyesi okumaları için kaynak kitap olarak kullanılabilecek bu eserler, uluslararası ilişkiler alanında önemli bir boşluğu doldurduğumuzu düşünüyoruz.