Yurt Renkleri 3

urt Renkleri dizisinin bu üçüncü defteri içinde piyano için 9 parça bulunmaktadır. Bu parçalar kolay çalınabilir ve modern bir etkiye sahiptir.

Ulusal müzik anlayışından uluslararası müzik anlayışına geçişte bir köprü görevi yapabilir. Dalkılıç CD’sinde üçüncü defter olarak yer almaktadır.

Mutfağımda 44 Yıl

Melda Bitlis 44 yıldır mutfağında tutuğu defterlerindeki tarifleri, özellikle misafir günlerindedostlarına sunduğu yemeleri, kendi yaptığı sunumla sizlere sunuyor. Ayrıca kitapta yer alan yemek ve çay menüleriyle davet günlerinde hanımlara büyük kolaylık sağlıyor.

Melda Bitlis kitabını şöyle tanıtıyor:

“Arkadaşlarımın ısrarları üzerine, bu güzel lezzetlerin sadece bende kalmasına gönlüm razı olmadığı için 44 yıllık birikimimi, kendi damak zevkime göre geliştirdiğim ve dostlarımın beğenisine sunduğum tarifleri bir kitapta toplamaya karar verdim.

Yemek, bütün dünya ülkelerinde ve bizim kültürümüzde sevgi ve mutluluğu paylaşmaktır. Bir sofrada sohbeti, lezzeti paylaşmak sevdiklerimizle olmanın en keyifli bahanesidir.

Ben de bu kitabın sevdiklerinizle birlikte olduğunuz nice sofraların hazırlanmasında iyi bir eşlikçi olmasını umuyorum.”

Türk Kültüründe Hadis

Kültür,toplumları hem yerel hem de küresel anlamda diğer toplumlardan veya gruplardan ayıran önemli bir unsurdur.Türk toplumunu diğer toplumlardan ayıran kültürel yapının temel unsurları,Eski Türk Kültürü,İslam inanç ve değerler bütünüdür.Türklerin Müslüman olmalarından sonra,kültürlerini etkileyen temel etkenlerden biri olan hadis veya sünnet,Türk-İslam medeniyetinin her alanında göze çarpmaktadır.

Bu çalışmada,Türk milletinin duygu ve tasavvur dünyasından fışkıran Peygamber(sav)sevgisinin,Peygamber’e ait ne var ne yoksa kültüre nakşedilişinin örnekleri verilerek,sosyal hayattan sanat ve mimariye,resimden minyatüre,musikiden edebiyata,atasözlerinden deyimlere varıncaya kadar nakış nakış,ilmek ilmek bezemelerin nasıl ve ne şekilde tezahür ettiği üzerinde  Durulmaktadır.Kısacası,aşka dönüşen Peygamber(sav)sevgisinin madde ile özdeşleştirilerek,bir medeniyet ve kültürün vazgeçilmez unsuru haline gelişi,diğer bir ifadeyle kültürde hadisin yansımaları dikkatlere sunulmuştur.

Günboyu Matmazel

Tek sesle yormak birini
Bir tanrıça saçlarını omuzlarına atar
Bir insan önünden geçerken
-insan daha eğlencelidir
Ben cezamı ölürken verdim
Ceza öbürlerinden alınıp öbürlerine verilir
Bir daha söyleseniz ben susardım birine dert anlatılırken
Beni de işin içine katacağınızı bir bilsem
Bir direğin gölgesine sığınan dağlardan
Göze batan şeyleri birbirleriyle ilişkilendiriyorum
Diyorum: tam o değil!
Ben gözümü ovaladım çok göze battım
Bütün kötülüklerin anasıyım
-ben ademi bilmem
Hepinizin bir bir günah keçisiyim.

Son Nöbet

Yolun sonuna mı geldik? İnsanın kendisiyle ve etrafındaki dünyayla olan mücadelesi son mu buluyor?

Anton Gorodetski yeni güçlerinin henüz farkına varmışken patronu Gesar onu bir cinayet soruşturmasında İskoç Gece Nöbeti’ne yardımcı olmak üzere Edinburgh’ya gönderir. Genç bir Rus görünüşe göre bir vampir tarafından öldürülmüştür. Ama gizem bununla sınırlı kalmaz ve Anton kendini tehlikenin içinde bulur. Katilin, Gece Nöbeti’ni yakından tanıdığı anlaşılır. Anton çok geçmeden hem karanlık hem de aydınlık güçlerin komplo hazırlığında olduğunun farkına varır ve eğer müdahalede bulunmazsa kıyamet savaşı yakında kopacak demektir.  

“Rus votkası kadar sert… Merak uyandıran bir şehir fantazisi.”

-Publishers Weekly 

“Serinin önceki kitapları kadar tatmin edici, aydınlık ve karanlığın iki kutbu arasında gidip gelen harika bir roman.” 

-Telegraph

“Önceki kitaplarıyla okurda yarattığı yüksek beklentiyi hiç düşürmeden devam ediyor seri, bunun gerçekten son olmadığını ümit etmekten başka çaremiz yok.” 

-SciFi Now Magazine

“Büyüleyici… Son zamanlardaki en özgün ve okunabilir doğaüstü kurgulardan biri.”

-Scotland on Sunday

“Rusya’nın soğuğundan çıkma tüyler ürperten bir gerilim romanı…”  

-Sunday Sport

“J.K. Rowling’in Rus versiyonu… Muhteşem bir kitap… Şaşırıyor, bağımlısı oluyorsunuz… Şiddet yerine gerilim, psikolojik dram ve bir doz da espri var.”

-New York Times

“Lukyanenko okuyucusunun keyif alması için yeni fikirler sunma konusunda çok başarılı.”

-The Sydney Morning Herald